Platforma wschodnioeuropejska

Platforma wschodnioeuropejska

2013-10-31, godz. 16:56

 

 

 

 


PLATFORMA WSCHODNIOEUROPEJSKA

(niecka Brzeżna, obniżenie nadbałtyckie, obniżenie nadbużańskie, obniżenie podlaskie, wyniesienie Łeby, wyniesienie mazursko-suwalskie i wyniesienie Sławatycz)

 

      Na obszarze platformy środkowoeuropejskiej wydzielono sześć mniejszych jednostek strukturalnych a mianowicie: wyniesienie Łeby, obniżenie perybałtyckie, wyniesienie mazursko-suwalskie, obniżenie podlaskie, wyniesienie Sławatycz i obniżenie nadbużańskie. Pod względem strukturalnym platforma ta składa się natomiast z dwóch zasadniczych pięter: prekambryjskiego podłoża krystalicznego i paleozoiczno-mezozoiczno-kenozoicznej pokrywy osadowej.
Podłoże krystaliczne składa się z silnie zmetamorfizowanego granitoidowego fundamentu oraz pokrywy utworzonej przez młodsze kwarcyty i łupki kwarcowo-serycytowe. Utwory te tną intruzje dunitowo-anortozytowe, z którymi związane są złoża rud ilmenitowo-magnetytowych z wanadem i siarczkowych rud metali kolorowych. Osady późnego karbonu w Lubelskim Zagłębiu Węglowym zawierają liczne aczkolwiek na ogół niezbyt grube pokłady węgla kamiennego a osady czechsztynu na wyniesieniu Łeby złoża soli kamiennych i potasowo-magnezowych (rejon Władysławowa).
Paleozoiczno-mezozoiczno-kenozoiczna pokrywa osadowa składa się z trzech pięter: dolnego - paleozoicznego, środkowego - mezozoicznego i górnego kenozoicznego.
Piętro paleozoiczne zalega bezpośrednio na utworach prekambryjskich niemal na całym obszarze platformy z wyjątkiem wyniesienia mazursko-suwalskiego i wyniesienia Sławatycz. Z piętrem tym związane są liczne wystąpienia węglowodorów. Za najbardziej perspektywiczne uznano utwory wczesnego paleozoiku w obrębie obniżenia perybałtyckiego i obniżenia podlaskiego oraz osady dewonu i karbonu w obniżeniu nadbużańskim.
Piętro mezozoiczne leży na całym obszarze platformy ale w wielu miejscach zaznaczają się w nim luki stratygraficzne. W osadach kredy występują tu złoża materiałów budowlanych.
Piętro kenozoiczne reprezentowane przez utwory trzeciorzędowe i czwartorzędowe pokrywa grubą warstwą utwory starsze. Te ostatnie zawierają złoża kredy jeziornej, kredy piszącej i iłów ceramiki budowlanej zawarte w krach lodowcowych północno-wschodniej Polski i Lubelszczyzny oraz surowce ilaste i okruchowe pochodzenia lodowcowego występujące głównie w północnych częściach platformy.

Lokalizacje: Dobrzyń, Łęczna, Szlinokiemie.


 źródło:www.redbor.pl

 

facebook