Blok Gór Sowich oraz strefa Niemczy
BLOK GÓR SOWICH
oraz strefa Niemczy
Blok Gór Sowich dzieli się na dwie części: górską (Góry Sowie) i przedgórską (strefa tektoniczna Niemczy). Są one rozdzielone sudeckim uskokiem brzeżnym. W budowie Gór Sowich dominują prekambryjskie gnejsy i migmatyty którym towarzyszą granulity, amfibolity, wapienie krystaliczne oraz serpentynity i skały piroksenowo-amfibolowe.
Gnejsy sowiogórskie powstały w górnym proterozoiku z przeobrażenia pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury (metamorfizm) mułowców i szarogłazów. Niektóre ich partie pod wpływem dalszych przeobrażeń połączonych z częściowym przetopieniem skały przekształciły się w migmatyty.
W północnej części bloku sowiogórskiego spotyka się również gnejsy kordierytowe i gnejsy grafitowe, w części środkowej gnejsy sillimanitowe i powstałe z przetopienia starszych skał granity a w części południowej gnejsy dwułyszczykowe.
Gnejsy, migmatyty i skały ultrazasadowe poprzecinane są licznymi żyłami pegmatytów z turmalinami i berylami.
Strefa tektoniczna Niemczy ma długość około 30 km i szerokość około 5 km. Budują ją różnego rodzaju proterozoiczne kwarcyty, skały krzemionkowe, łupki fyllitowe i gnejsy. Na pograniczu prekambru i paleozoiku w skały te wdarły się magmy ultrazasadowe z których powstały serpentynity budujące m. in. masyw Szklar (zobacz masywy serpentynitowe).
Na przełomie karbonu i permu miała tu z kolei miejsce intruzja granitoidów zwanych sjenitami Niemczy.
Na północnym krańcu Gór Sowich w masywie skał gnejsowych ciągnącym się między Świdnicą a Wałbrzychem występowały niewielkie złoża srebronośnych rud ołowiu. Roboty górnicze prowadzono na nich od XVI do połowy XVIII wieku. Nie były to jednak działania ciągłe. Terenem robót górniczych były okolice Modliszowa, Bystrzycy Górnej, Śląskiej Doliny, Zagórza Śląskiego i Dziećmorowie.
Mineralizacja kruszcowa koncentrowała się przeważnie w żyłach kwarcowych i barytowych. Miała postać nieregularnie rozmieszczonych gniazd wypełnionych głównie galeną i minerałami arsenu. Kruszce te zawierały przeważnie niewielką domieszkę srebra. Miejscami towarzyszyły im niewielkie ilości minerałów miedzi i cynku a wyjątkowo również niklu i uranu.
Lokalizacje: Bielawa, Bystrzyca Górna, Dziećmorowice, Kamionki, Kolce, Lubachów, Michałkowa, Pustków Wilczkiowski, Rzeczka, Sokolec, Śląska Dolina (obecnie część Zagórza Śląskiego).
źródło:www.redbor.pl