Masywy serpentynitowe Szklar, Grochowej i Braszowic oraz masyw gabroidowy Brzeźnicy
MASYWY SERPENTYNITOWE
SZKLAR, GROCHOWEJ I BRASZOWIC
oraz masyw gabroidowy Brzeźnicy
Masywy serpentynitowe Gogołów-Jordanów, Szklar, Grochowej i Braszowic powstały w wyniku przeobrażenia pod wpływem roztworów hydrotermalnych ultrazasadowych intruzji magmowych w rodzaju perydotytów i dunitów. Największym z nich jest masyw Ślęży zajmujący powierzchnię około 82 km2. Masywy Grochowej i Szklar mają łącznie powierzchnię około 16 km2. Serpentynity są wtórnie zmienionymi pod wpływem roztworów hydrotermalnych skałami perydotytami i dunitam. W ich sąsiedztwie występują młodsze intruzje gabrowe (Sobótka, Braszowice), a nieco dalej również syenitowe (okolice Niemczy) oraz powstałe z diabazów amfibolity.
Panujący w trzeciorzędzie tropikalny klimat spowodował intensywne wietrzenie chemiczne serpentynitów co doprowadziło do koncentracji rud niklu i magnezytu.
Prowadzone od połowy XVIII wieku intensywne prace poszukiwawcze na obszarze Dolnego Śląska, doprowadziły miedzy innymi do odkrycia w tutejszych masywach serpentynowych złóż rud chromu w Tąpadłach, Grochowej, Tarnowie, Budzowie i Kiełkowie oraz niklu w Szklarach. Niestety, były one płytkie i ubogie. Zapewniały przez to znikome tylko wydobycie. W latach 1817-1818 wynosiło ono około 1-2 ton rudy rocznie. Przy okazji eksploatacji tych złóż, napotkano jednak również magnezyt, który w późniejszych latach wybierany był z lepszym powodzeniem m. in. w Sobótce, Grochowej i Wirach.
Lokalizacje: Braszowice, Grochowa, Szklary.
źródło:www.redbor.pl