Azotowy gaz ziemny
Jesteś w dziale: Strona główna \ Azotowy gaz ziemny

Azotowy gaz ziemny

2013-10-17, godz. 09:06

 

Azotowy gaz ziemny

Dotychczas w Polsce azotowy gaz ziemny udokumentowano w 2 złożach: Cychry i Sulęcin występujących na Niżu Polskim, w których zawartość azotu wynosi ponad 90 %. Azotowy gaz ziemny może być przeznaczony do produkcji ciekłego azotu, ale częściej wykorzystywany jest do korekty składu chemicznego gazu ziemnego przesyłanego w krajowych gazociągach. Do tego celu szczególnie nadaje się gaz, w którym zawartość azotu przekracza 70 % – tych złóż nie wydziela się w osobną grupę złóż azotowego gazu ziemnego.

Złoża Sulęcin i Cychry występują w cechsztyńskim dolomicie głównym. Skład chemiczny gazu ze złoża Sulęcin przedstawia się następująco: 97,6 % azotu, 1,6 % metanu, a także 0,4 % etanu, 0,36 % węglowodorów ciężkich i 0,04 % dwutlenku węgla, ze złoża Cychry 91 % azotu, 5,2 % metanu, 1,3 % etanu i 0,22 % dwutlenku węgla. Ich zasoby zestawiono w tabeli 1.

Aktualnie wydobycie prowadzi się tylko ze złoża Cychry. Wydobyty gaz znajduje zastosowanie do korekty składu gazu przesyłanego w krajowych gazociągach.

W 2012 r. wydobycie azotowego gazu ziemnego wyniosło 4,30 mln m3.

 

 

Opracowała: Martyna Czapigo-Czapla

źródło: pig

 

 

 

facebook