Baryt i fluoryt.
Jesteś w dziale: Strona główna \ Baryt i fluoryt.

Baryt i fluoryt.

2013-10-17, godz. 10:16

 

Baryt i fluoryt

Baryt (BaSO4) ze względu na swój znaczny ciężar właściwy obecnie znajduje zastosowanie głównie w wiertnictwie, do obciążania płuczek wiertniczych. W innych zastosowaniach w przemyśle papierniczym, chemicznym, farb i lakierów jest stopniowo wypierany przez sztucznie otrzymywaną biel tytanową.

Fluoryt (CaF2) stosowany jest jako topnik w metalurgii (hutnictwo żelaza i aluminium) oraz przemyśle ceramicznym i chemicznym.

Baryt i fluoryt to minerały występujące w żyłach hydrotermalnych w paragenezie z siarczkami metali. Eksploatowano je wspólnie w złożach dolnośląskich. dlatego omawiane są łącznie. Oprócz złóż dolnośląskich znane są wystąpienia barytu na obszarze Gór Świętokrzyskich.

W złożach dolnośląskich nagromadzenia barytu występują w szczelinach uskokowych w formie żył o zmiennej miąższości i stromym upadzie. Średnia zawartość BaSO4 wynosi w nich około 80 % przy zawartości fluorytu od kilku do kilkunastu procent. Na ogół zawartość fluorytu wzrasta wraz z głębokością. W kopalni Boguszów k/Wałbrzycha fluoryt pojawia się na głębokości 400 m. W wyniku zalania kopalni przez powódź w 1997 roku wstrzymano wydobycie barytu i fluorytu zaliczając zasoby złoża do pozabilansowych. Natomiast w roku 1998 ze względu na nieopłacalność wydobycia zaniechano eksploatacji w kopalni Stanisławów.

W Górach Świętokrzyskich eksploatowano baryt w złożu Strawczynek. Obecnie eksploatacja jest zaniechana. Baryt występuje tu w skałach węglanowych dewonu dolnego tworząc nieregularne gniazda i przerosty o niskiej zawartości składnika użytecznego (około 30 %) i o niewielkich zasobach.

Z racji braku wydobycia całość krajowego zapotrzebowania na baryt i fluoryt pokrywana jest importem.

Udokumentowane zasoby barytu wynoszą 5,66 mln t, a fluorytu 0,54 mln t. W stosunku do roku poprzedniego zasoby obu kopalin nie uległy zmianie.

Wobec trwającego, od kilku lat, wzrostu zapotrzebowania na mączki barytowe dla wiertnictwa rozważa się ponowne uruchomienie kopalń barytu (głównie złoże Stanisławów). Prognostyczne zasoby tego surowca określane są na 2,5 mln t, natomiast perspektywiczne zasoby oszacowano na 1,67 mln t.(*)

Rozmieszczenie złóż barytu i fluorytu przedstawiono na mapie.

Aktualny stan rozpoznania i zagospodarowania zasobów barytu i fluorytu podano wtabeli 1.

Stopień rozpoznania zasobów i stan zagospodarowania poszczególnych złóż barytu i fluorytu zestawiono w tabeli 2.

Opracował: Robert Bońda

(*)C. Sroga, 2011 - "Baryt i fluoryt" w "Bilans perspektywicznych zasobów kopalin Polski wg stanu na 31 XII 2009 r." pod red. S. Wołkowicza, T. Smakowskiego, S. Speczika. PIG-PIB Warszawa.

źródło: pig

 

 

 

facebook