Gliny ogniotrwałe
Jesteś w dziale: Strona główna \ Gliny ogniotrwałe

Gliny ogniotrwałe

2013-10-17, godz. 10:47

 

Gliny ogniotrwałe

Przemysł materiałów ogniotrwałych stosuje gliny ogniotrwałe jako surowiec do produkcji wyrobów ogniotrwałych. Podstawowym składnikiem tych glin są iły kaolinitowe odznaczające się dużą plastycznością i mające zdolność do tworzenia się czerepu ceramicznego o znacznej wytrzymałości mechanicznej. Uzyskuje się go po wypaleniu w wysokich temperaturach, powyżej 1 500° C.

Z kilkunastu udokumentowanych złóż tej kopaliny w południowo-zachodniej i centralnej Polsce, tylko jedno jest eksploatowane. Największe zagospodarowane złoże Rusko-Jaroszów znajduje się w województwie dolnośląskim, a drugie co do wielkości - Kryzmanówka, w województwie mazowieckim. W złożu Kryzmanówka w 2012 r. nie było wydobycia.

Występowanie złóż glin ogniotrwałych w Polsce przedstawiono na mapie.

Stan zasobów glin ogniotrwałych oraz stopień ich zagospodarowania przedstawiono wtabeli 1.

W 2012 r. stan geologicznych zasobów bilansowych glin ogniotrwałych wynosił 54,65 mln t. Był niższy o około 0,10 mln t w stosunku do roku ubiegłego, w wyniku wydobycia.

Geologiczne zasoby bilansowe tej kopaliny rozpoznane szczegółowo (w kat. A+B +C1) określane są na 53,93 mln t. Stanowi to 99 % całości udokumentowanych zasobów bilansowych glin ogniotrwałych. Złoża zakładów czynnych zawierają 1,61 mln t zasobów geologicznych bilansowych, co stanowi 3 % ogółu zasobów bilansowych glin ogniotrwałych. Ubytek zasobów bilansowych złóż zakładów czynnych spowodowany został przede wszystkim wydobyciem w złożu Rusko – Jaroszów, jedynym eksploatowanym obecnie złożu glin ogniotrwałych.

Zasoby przemysłowe glin ogniotrwałych wynoszą 2,71 mln t, co stanowi 5 % ogółu geologicznych zasobów bilansowych tych glin oraz 57 % bilansowych zasobów geologicznych złóż zagospodarowanych.

Wydobycie glin ogniotrwałych w 2012 r. wyniosło 92 tys. t i było mniejsze o 17 tys. t w stosunku do ubiegłego roku (stanowi ono 84 % ubiegłorocznego wydobycia). Wydobyty surowiec może być wykorzystany w stanie naturalnym bądź stosowany po przeróbce, jako tzw. „gliny palone”.

Stopień rozpoznania zasobów i stan zagospodarowania, a także wielkość wydobycia z poszczególnych złóż zestawiono w tabeli 2.

Opracowała: Janina Dyląg

źródło: pig

 

 

 

facebook