Magnezyty
Jesteś w dziale: Strona główna \ Magnezyty

Magnezyty

2013-10-17, godz. 13:24

 

 

 

 

 

 

Magnezyty

Magnezyt (węglan magnezu - MgCO3) powstaje w warunkach hydrotermalnych, wskutek rozpadu skał magmowych bogatych w magnez, tworząc białe skupienia.

Złoża magnezytów w Polsce związane są z prekambryjskimi masywami serpentynitowymi: Sobótki, Szklar, Grochowej-Braszowic oraz z masywem Gogołów-Jordanów (mapa). Dotychczas udokumentowano sześć złóż magnezytów na obszarze województwa dolnośląskiego. Są to złoża magnezytów typu żyłowego, o grubości żył dochodzących do 3 metrów, skomplikowanej budowie geologicznej i zmiennej jakości kopaliny. Obecnie wydobycie magnezytów w Polsce prowadzone jest jedynie w odkrywkowej kopalni w Braszowicach. Zasoby perspektywiczne, skupione w trzech masywach serpentynitowych Gogołów-Jordanów, Szklary i Grochowa-Braszowice oszacowano na około 3,25 mln t(1).

Magnezyty znajdują zastosowanie głównie jako półfabrykaty do produkcji sztucznych nawozów wieloskładnikowych, a także wykorzystywane są w procesach uzdatniania wody, neutralizacji ścieków oraz jako dodatek mineralny do pasz.

Stan zasobów i stopień ich zagospodarowania przedstawiono w tabeli 1.

Geologiczne zasoby bilansowe magnezytów nieznacznie zmalały w wyniku eksploatacji i strat i wyniosły 14,48 mln t w 2012 r. Zasoby przemysłowe wzrosły z powodu wykonania dodatku nr 2 do projektu zagospodarowania złoża Braszowice.

Wydobycie magnezytów z jedynego, eksploatowanego złoża Braszowice, wyniosło 84 tys. t w 2012 r. Jest to trzeci kolejny rok wzrostu wydobycia.

Stopień rozpoznania zasobów i stan zagospodarowania złóż, a także wielkość wydobycia zestawiono w tabeli 2.

Opracowała: Agnieszka Malon

(1) C. Sroga, 2011 - "Magnezyty" w "Bilans perspektywicznych zasobów kopalin Polski wg stanu na 31 XII 2009 r." pod red. S. Wołkowicza, T. Smakowskiego, S. Speczika. PIG-PIB Warszawa.

źródło: pig

 

facebook