Siarka
Siarka
Złoża siarki rodzimej występują w północnej części zapadliska przedkarpackiego w rejonie Tarnobrzega (złoża Osiek, Baranów, Machów, Jeziórko), Staszowa (złoża:Solec i Grzybów) oraz Lubaczowa (złoże Basznia).
Złoża siarki przedstawiono na mapie.
Od kilku lat obserwuje się w gospodarce światowej radykalny spadek wydobycia siarki rodzimej, który związany jest z odzyskiwaniem siarki z zasiarczonych złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. W Polsce udokumentowano cztery złoża zasiarczonej ropy naftowej i gazu ziemnego, o łącznych zasobach 571 tys. t siarki. Odzysk jej prowadzony jest na złożach BMB, Cychry, Zielin oraz okresowo ze złoża Górzyca. W gospodarce krajowej siarka z tych złóż ma minimalne znaczenie.
Siarka rodzima jest produktem ekshalacji wulkanicznych, jednak w większości powstaje w wyniku redukcji siarczanów (głównie gipsu i anhydrytu) przy współudziale bakterii i węglowodorów.
Złoża siarki rodzimej występują w zapadlisku przedkarpackim w obrębie osadów chemicznych tortonu, głównie wapieni pogipsowych, w postaci wypełnień drobnych kawern i szczelin. Zawartość siarki w skale wynosi, średnio, 25-30 %, maksymalnie może dochodzić do 70 %. Wydobycie siarki rodzimej prowadzone jest obecnie tylko ze złoża Osiek, metodą wytopu podziemnego. Jest to ostatnia na świecie duża kopalnia siarki rodzimej. Oprócz niej siarka rodzima pozyskiwana jest na świecie w niewielkich ilościach ze złóż wulkanicznych.
Stosowany głównie ze względów ochrony środowiska, odzysk kwasu siarkowego przy przeróbce rud miedzi oraz cynku i ołowiu ma niewielkie znaczenie.
Stan zasobów siarki oraz stopień ich rozpoznania i zagospodarowania przedstawiono wtabeli 1.
Przy dokumentowaniu złóż siarki rodzimej wartościami granicznymi dla zasobów bilansowych są: minimalna zawartość siarki w rudzie 10 %, minimalna średnia zawartość siarki w serii złożowej 10 %, zasobność złoża co najmniej 150 m% oraz maksymalna głębokość spągu złoża 400 m.
Udokumentowane zasoby siarki rodzimej wynoszą 511 mln t. Wydobycie siarki w 2012 r. wyniosło 702 tys. t. Z tej ilości 25 tys. t uzyskano z odsiarczania gazu ziemnego.
Stopień rozpoznania zasobów i stan zagospodarowania poszczególnych złóż zestawiono w tabeli 2.
Opracował: Robert Bońda
źródło: Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy