Surowce dla prac inżynierskich
Surowce dla prac inżynierskich
Do grupy surowców dla prac inżynierskich zaklasyfikowano złoża kopalin określanych często jako „masy ziemne do budowy”. Przeważnie są to skały o charakterze ilasto-piaszczystym i gliniasto-ilaste, ale także inne np.: piaskowce i wapienie nie spełniające kryteriów dla kamieni łamanych i blocznych. Kopalina jest wykorzystywana głównie w budownictwie drogowym do budowy nasypów oraz konserwacji nawierzchni dróg gruntowych. Surowiec gliniasto-ilasty jest przeznaczony do uszczelniania i rekultywacji składowisk odpadów, dla potrzeb hydrobudownictwa i innych celów.
Najczęściej zasoby tej kopaliny są dokumentowane jako kopalina towarzysząca w złożach piasków i żwirów, a w 1/3 przypadków stanowi kopalinę główną złoża.
Ogółem zasoby geologiczne bilansowe wynoszą 8,00 mln m3. W stosunku do 2011 r. zmniejszyły się o 0,34 mln m3 (4,1 %).
W 2012 r. udokumentowano nowe zasoby w 2 złożach: „Sieniawa” i „Ubieszyn PKL”, położonych w województwie podkarpackim. W obu przypadkach surowce dla prac inżynierskich stanowią kopalinę towarzyszącą w złożach piasków i żwirów. W tym samym roku dla złoża „Sieniawa” opracowano także dodatek do dokumentacji powiększając nowo udokumentowane zasoby. W bilansie uwzględniono także 2 złoża, które dotychczas w nim nie figurowały: złoże „Gąbin” położone w woj. kujawsko-pomorskim oraz „Sękowa” w woj. małopolskim. Łączny przyrost zasobów z tego tytułu wyniósł 1,41 mln m3.
Na podstawie dodatków do dokumentacji skreślono z bilansu 3 złoża: złoże „Sękowa” o zasobach 4 tys. m3 w woj. małopolskim ze względu na zaniechanie eksploatacji kopaliny głównej – piasków i żwirów, złoże „Sieniawa I” o zasobach 24 tys. m3 w woj. podkarpackim – ponieważ zasoby w całości włączono do złoża „Sieniawa”, oraz całkowicie wyeksploatowane złoże „Karwowo” położone w woj. zachodniopomorskim.
Rozliczono i zaktualizowano zasoby złoża „Szymanówka” w woj. kieleckim po zakończeniu eksploatacji.
Stan zasobów geologicznych, stopień rozpoznania i zagospodarowania złóż surowców dla prac inżynierskich przedstawiono w tabeli 1.
Wydobycie w 2012 r. wyniosło 0,541 mln m3 i w stosunku do skorygowanego wydobycia za 2011 r. wynoszącego 0,470 mln m3 było większe o 15,1 % (sprawozdawca znacząco skorygował wydobycie za 2011 r. ze złoża Chałupki Dusowskie – wartość zmniejszono z 0,314 na 0,077 mln m3, co spowodowało zmianę wydobycia ogółem w 2011 r. z 0,706 na 0,470 mln m3).
Znaczna część wydobycia, bo ponad 86 %, przypada na województwo podkarpackie. Wydobycie w tym województwie zwiększa się corocznie od 2009 r. W stosunku do 2011 r. (wydobycie skorygowane 0,320 mln m3) wydobycie zwiększyło się o 0,147 mln m3 do poziomu 0,468 mln m3, co stanowi wzrost o 46 %. Jest to efekt trwającej budowy autostrady A4 między Tarnowem a Rzeszowem. W większości województw poziom wydobycia był zbliżony do ubiegłorocznego. Jedynie w województwie zachodniopomorskim odnotowano spadek o 0,062 mln m3 do poziomu ok. 18 % wydobycia z roku poprzedniego.
Wykaz złóż wraz z wielkością zasobów i wydobycia podano w tabeli 2.
Opracował: Wojciech Szczygielski
źródło: Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy