Surowce ilaste do produkcji cementu

Surowce ilaste do produkcji cementu

2013-10-21, godz. 15:32

 

Surowce ilaste do produkcji cementu

Surowce ilaste wykorzystuje się w produkcji klinkieru cementowego, jako dodatek korygujący skład wsadu do pieca. Podstawowym surowcem do produkcji są surowce węglanowe: wapienie i margle. Optymalna zawartość węglanu wapnia CaCO3 we wsadzie do pieca cementowego wynosi 75-80 %. W przypadku gdy skład surowca podstawowego różni się od składu optymalnego, wówczas stosuje się różne dodatki mineralne. Dodatek surowca ilastego obniża zawartość CaCO3 i zwiększając udział SiO2, Al2O3 i Fe2O3.

Surowce ilaste wykorzystuje się w produkcji klinkieru cementowego, jako dodatek korygujący skład wsadu do pieca. Podstawowym surowcem do produkcji są surowce węglanowe: wapienie i margle. Optymalna zawartość węglanu wapnia CaCO3 we wsadzie do pieca cementowego wynosi 75-80 %. W przypadku, gdy skład surowca podstawowego różni się od składu optymalnego, wówczas stosuje się różne dodatki mineralne. Dodatek surowca ilastego obniża zawartość CaCO3 i zwiększa udział SiO2, Al2O3 i Fe2O3.

Surowce ilaste zalicza się do surowców niskich. Według klasyfikacji, stosowanej w przemyśle cementowym: surowce niskie – zawierają < 42 % CaO (75 % CaCO3), surowce normalne – zawierają 42-45 % CaO (75-80 % CaCO3), surowce wysokie – zawierają > 45 % CaO (80 % CaCO3).

Zagospodarowanie zasobów i wydobycie surowców ilastych do produkcji cementu jest małe. Wynika to po pierwsze z faktu, że już na etapie dokumentowania i eksploatacji złóż dla przemysłu cementowego dąży się do optymalizacji składu surowca, ograniczając konieczność jego korygowania, a po drugie, jako surowiec niski często stosuje się surowce odpadowe: pyły, popioły, żużle i inne, które zastępują surowce naturalne.

Pod względem litologicznym udokumentowane zasoby obejmują przede wszystkim iły i iłołupki, a także gliny, lessy, pyły i iłosyderyty.

Geologiczne zasoby bilansowe wynoszą 275,85 mln t. W stosunku do 2011 r. zmniejszyły się o 7,78 mln t, co stanowi 2,7 %.

Stopień rozpoznania i stan zagospodarowania złóż przedstawiono w tabeli 1, a rozmieszczenie złóż (łącznie z surowcami ilastymi ceramiki budowlanej) - na mapie.

W 2012 r. nie zatwierdzono żadnych nowych dokumentacji geologicznych. W wyniku weryfikacji skreślono z bilansu złoże „Działoszyn” o zasobach 7,904 mln t położone w woj. łódzkim. Skorygowano także zaniżony stan zasobów złoża „Dominiczyn” z woj. lubelskiego, gdyż zasoby zatwierdzone w 1998 r. wyrażono w m3, a nie w tonach.

Wydobycie ze złóż surowców ilastych dla przemysłu cementowego prowadzi się tylko na Lubelszczyźnie. W 2012 r. z 3 eksploatowanych złóż wydobyto 88,74 tys. t surowca, co stanowi 74,1 % wydobycia ubiegłorocznego.

Jako surowiec niski do produkcji cementu, cementowania „Kujawy” wykorzystuje także piaski ze złoża „Barcin-Piechcin-Pakość” (woj. kujawsko-pomorskie) umieszczone w rozdziale „Piaski kwarcowe do produkcji betonów komórkowych i cegły wapienno-piaskowej” (zaklasyfikowane zgodnie z dokumentacją geologiczną).

Stopień rozpoznania zasobów i stan zagospodarowania poszczególnych złóż zestawiono w tabeli 2.

Opracował: Wojciech Szczygielski

 

źródło: Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy

 

 

 

facebook