Surowce ilaste do produkcji farb mineralnych
Surowce ilaste do produkcji farb mineralnych
Surowce ilaste używane do produkcji farb mineralnych to proszkowe i ziemiste odmiany tlenkowych i wodorotlenkowych minerałów żelaza, zawierające domieszkę minerałów ilastych. Są to kopaliny od dawna wydobywane przez człowieka. Występuje kilka odmian kolorystycznych, tradycyjne ich nazwy to: ochra – żółta lub czerwona, umbra – ciemnobrązowa, sjena – żółtobrązowa i ugier – złocistobrunatny. Barwniki te znajdują zastosowanie do produkcji farb olejnych i pokostowych, emalii i kitów okiennych. Produkcja naturalnych barwników mineralnych straciła obecnie na znaczeniu, na korzyść pigmentów otrzymywanych sztucznie, które charakteryzują się bardziej stabilnymi właściwościami fizyko-chemicznymi.
W Polsce udokumentowane są dwa złoża ochry, iłów i iłowców ochrowych: Buk i Baczyna. Znajdują się one w województwie świętokrzyskim. Ochry tworzą tam soczewkowe nagromadzenia wśród ilastych utworów retykoliasu.
WW złożu Baczyna występują trzy odmiany ochr udokumentowanych w kat. C1: żółta, czerwona oraz brązowa. Złoże Buk zawiera obecnie tylko zasoby pozabilansowe. Oba złoża nie są obecnie eksploatowane.
Stopień rozpoznania zasobów i stan zagospodarowania poszczególnych złóż zestawiono w tabeli 1.
Opracował: Robert Bońda
źródło: Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy